Soğuk Oda

Türkiye geneline ve yurt dışına Soğuk Oda satış, montaj, servis ve yedek parça hizmeti sunan firmamız sektörün en çok tercih edilen firmaları arasında yer almaktadır.

Soğuk Oda Yerinin Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Soğuk oda yapımlarında en çok dikkat edilmesi gereken husus, oda iç alanı ve hacmidir.

Büyük tesislerde tabanın kare şeklinde olmasını, tercih etmek gerekir. Kare tabanlı odalarda ısı kazancı daha azdır. Küçük odalarda bu durum çok aranmaz.

Oda alanı tespit edilirken geçiş koridorlarını da hesaba katmak gerekir. Koridor genişliğinin kapı genişliğine yakın değerde olması faydalıdır.

Soğuk depolarda oda kapılarını ana giriş kapısına yakın yapmak servis ısı kazancını arttıracağı için uygun değildir.

Oda yükseklikleri, depolama süresine ve soğutulacak maddeye bağlıdır. Uzun süreli depolamalar ve büyük soğuk hava depoları için h=2,5m ila 3,5m’dir. Ticari soğutucular gibi küçük odalarda da oda içi yüksekliğinin 1,75m – 2,00m olması yeterlidir.

Oda yükseklikleri, odada saklanacak malın durumuna göre de tayin edilir. Ortalama olarak, 1m³ hacme, 200kg ürün konulur. Ürünler için 2m istif yüksekliği düşünülürse m² yüzeye 350kg – 400kg ürün konulacağı dikkate alınır. Doğal olarak bu durumda oda yüksekliğinin 2m’den biraz daha fazla olması gerekir. Genel olarak düşünülen yükseklik de 2,20m – 2,30m’dir.

Büyük hacimli depolarda koridorlar oda istif alanının %15 – %20 arasındadır. Oda kapısının sayısı arttıkça, bu oran %30’a kadar yükselir.

Soğuk Oda Montajinda Zemininin Uygunluğu

Soğuk oda tasarımında başlangıç adımlarından bir tanesi de “soğuk oda zemini” konusundaki planlamalardır, soğuk oda zemini düzenlenirken temelde dikkate alınması gereken bazı konular bulunmaktadır.

Öncelikle dökülecek beton zeminin kalitesi, kalınlığı, düz ve pürüzsüz olması ile beraber üzerine döşenecek yer döşemesinin de uygunluğu ve kalitesi, zeminin taşıma kapasitesine etki eden temel unsurları oluşturmaktadır. Son kat bitiş olarak yüzey kaplaması fayans, pvc levha veya epoxy gibi bir duvar yüzey malzemesi ile kaplanabilir.

Eksik, hatalı ya da depolanan ürünün özelliklerine uygun olmayan malzeme ile yapılan zeminler; sürtünme, ağırlık, nem vb. faktörler karşısında kısa zamanda bozulabilmektedir. Bunun sonucunda zeminde aşınmalar meydana gelerek üzerinde kabarmalar veya çökmeler oluşmakta; bu durum forklift, transpalet gibi depo araçlarının dengeli çalışmasını engelleyebilmektedir. Aynı nedenlerden dolayı raf sistemlerinin dengesi bozulabilmekte ve depolanan ürünlerin zarar görmesi hatta çalışanların yaralanması gibi iş kazaları ile sonuçlanabilmektedir.

Soğuk oda zemini ile ilgili olan diğer bir nokta, depo içerisindeki ısı derecesini kontrol edebilmektir. Soğuk oda bulunan binalarda ısı kontrolü sağlamak, çatı ve duvar yapılarının yalıtımının tam yapılmasını ilgilendirdiği kadar zemin yapısını da ilgilendirmektedir.

    [recaptcha]

    SOĞUK ODA İZMİR png

    Sıfır ve İkinci El Soğuk Hava Deposu Ürün ve Hizmetlerimiz İçin Lütfen Firmamızla İletişime Geçin.

    Call Now ButtonHemen Ara: 0544 618 43 09
    × Bize Yazın